פעימה

לימודי תיאטרון ויצירה

  • בין אוקטובר ליוני
  • 3 ימים בשבוע | 8 שעות ביום
  • 16-18 משתתפים

על המסלול

המהות

'פעימה' מהווה מרחב ללמידה ויצירה מקצועית ומגוונת, תוך עידוד מתן ביטוי לתהליכים פנימיים וחיפוש, דרך משחק, תנועה, קול, כתיבה ובמה.

תכנית הלימודים, על שלל תכניה, מעודדת את התלמידים לחקירה עצמית ויצירה, דגש מושם על תהליך קבוצתי ואישי כאחד ויש מקום רב לביטוי עצמי בסביבה תומכת, מאפשרת ונטולת שיפוטיות ככל הניתן, כל זאת ברוח המדבר והשקט המאפשרים העמקה והתבוננות לצד גדילה והתפתחות.

הדרך

מערכת השעות בנויה משיעורי משחק בטכניקות שונות המהווים את הליבה של התוכן הלימודי, יחד עם שיעורים תומכים שמטרתם לפתח את מיומנויות התלמיד כאדם, כיוצר וכשחקן. 
 
השיעורים המועברים הינם: תיאטרון פיזי, שיטת מייזנר, עבודה עם טקסט, תנועה, כתיבה, פיתוח קול, יצירה, אימפרוביזציה ועוד.
 
כל בוקר נפתח בישיבת מדיטציה קצרה,  שהינה חלק אינטגרלי במערכת השעות, מתוך האמונה כי היא תורמת לריכוז והקשבה.
 

הלימודים מתקיימים 3 ימים בשבוע: ב', ג', ד' בשעות 09:00-17:00.

המפגש וההתנסות בתכנים השונים מאפשר לתלמיד להתוודע לגישות שונות ולחקור מהי הדרך שאליה הוא מתחבר בעבודתו, מתוך אמונה שקיימות דרכים רבות אל הבמה והיצירה. 

במהלך השנה יתקיימו שיתופי פעולה בין השיעורים השונים, ובאמצעות חיבור בין הטכניקות והאלמנטים השונים, הקבוצה תצא לדרך של יצירה משותפת.

לאורך השנה הקבוצה תיצור ותופיע אחת לחודש במסגרת של תרגילי הגשה פנימיים במטרה לתרגל את ה"שריר" היוצר כמו גם את הנוכחות הבימתית. כמו כן, בסוף השנה התלמידים יעלו מופע סיום, בו הם יופיעו מול קהל רחב עם יצירות מקוריות פרי יצירתם.

הקבלה למסלול מותנית בשיחה אישית עם מנהלת המסלול ובהתחייבות גבוהה ללימודים, הכוללים גם חזרות ועשייה מחוץ לשעות הלימודים ה"פורמליות".  

הצוות

מיכל בר נכון

מייסדת ומנהלת פעימה.

בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות במכללה האקדמית ת"א-יפו, קורס N.L.P של האוניברסיטה הפתוחה, לימודי הנחיית קבוצות באוניברסיטת בן-גוריון.

"לפני שנתיים החלטתי להקשיב ללב ולעבור לגור במצפה רמון, כמעט מיד עלה הרעיון לפתוח פה מסלול ללימודי תיאטרון, כן, דווקא פה, בלב המדבר. לכן, בלי לשאול יותר מדי שאלות, התחלתי במסע של הקמת 'פעימה'. ללא ידע או ניסיון בתחום היזמות, כל יום וכל רגע עבורי הוא הזדמנות ללמידה מרתקת והתפתחות- ניהול צוות המורים, ליווי התלמידים, שיווק, ניהול תקציב ועוד..

היום אני ממשיכה במסע ומודה על התגשמות החלום."

נתכנס לשעה בשבוע וניתן לסוגיות קבוצתיות ואישיות שעלו במהלך השבוע מקום ומרחב בטוח לשיתוף, להתבוננות, להכלה ועיבוד משותף דרך שיחה, תנועה ויצירה. 

מיכל בר נכון מלמדת בפעימה:  שיעור קבוצה

מירה עווד

מנהלת אמנותית בפעימה.

זמרת, מלחינה, שחקנית, מנחת טלוויזיה, מלחינה לתיאטרון ולקולנוע, יצרה את סדרת הטלוויזיה "מונא".
לימודים: בית הספר רימון לג'אז ומוזיקה בת זמננו, בית ספר הגוף לפי שיטת לקוק.
עוד הגיעה לתודעה מתפקידיה המשחקיים בתיאטרון ובטלוויזיה, הבולטים בהם: תפקיד ראשי במחזמר "גבירתי הנאווה", השתתפות בסדרת הטלוויזיה המצליחה "עבודה ערבית".
אך גם מהשגייה המוזקליים: מירה עווד יצגה את ישראל באירוויזיון יחד עם אחינועם ניני ב-2009, כמו כן הוציאה שלושה תקליטים ושיתפה פעולה עם אינספור יזמים מהארץ והעולם, והיא מלחינה עטורת פרסים לתיאטרון ולקולנוע. כמו כן, מירה היא אומנית פלסטית, ועבודות קרמיקה שלה הוצגו במספר תערוכות.

בנוסף לניהול האמנותי, מירה עווד מלמדת בפעימה שני קורסים.

טל שיף

בוגרת בית הספר למשחק מיסודו של סנדפורד מייזנר בניו יורק "The Neighbourhood Playhouse”.

במשך עשור עבדה על הבמה ומאחורי הקלעים בתיאטראות המובילים (גשר, הקאמרי, הבימה) כשחקנית, עוזרת במאי, מחזאית ומנהלת הפקה.

לפני כעשור עברה עם בן זוגה למצפה רמון. אמא לשלושה בנים.

טל שיף מלמדת בפעימה שני קורסים: קורס בשיטת 'מייזנר' וקורס 'מן הטקסט אל הפעולה הבימתית'.

 

יערה רייך

בוגרת ביה"ס הגבוה למשחק "לי סטרסברג" בניו יורק וביה"ס לתאטרון "פיזי ז'ק לקוק" בפריז.

"את רב שנות ה-20 העברתי עם מזוודה, התאטרון לקח אותי לשיטוט די רציני של יצירה והופעות בארץ ובעולם.  הנדודים הובילו אותי למצפה רמון – הנחתי את המזוודה, נטעתי שורש, הבאתי ילדים… 

בשבע השנים במצפה, היצירה כמו החיים העמיקו שורש, לצד העשייה התאטרלית עבדתי כליצנית רפואית בסורוקה, לימדתי תאטרון ויצירה במסגרות שונות ונהייתי אמא.

היצירה עבורי היא מכלול רחב של עשייה- כתיבה, בימוי, משחק, נוכחות  בימתית ותפישת חלל. שמחה על ההזדמנות לקחת חלק ב"פעימה" לחלוק את הדרך ולחקור ביחד את מלאכת הבמה.|

יערה רייך מלמדת ב'פעימה' שני קורסים:  קורס תיאטרון פיזי וקורס 'יצירה ונוכחות בימתית'.

יאיר ליסאי

רקדן, יוצר ומורה לתנועה ומחול.

בעל תואר ראשון ושני במחול ותנועה מהאקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים.

אשה חכמה אמרה לי פעם: "אתה יכול לסגור את הדלת לריקוד אבל היא לעולם תמשיך להיפתח"… היא צדקה.

כרקדן ויוצר הגוף הוא המדיום שלי והתנועה הינה מרכז החיים הממשיים והריקודים כאחד, לכן השינויים והבחירות הינם הכוריאוגרפיה שבה הדלת לעולם אינה נסגרת.

לא משנה מה ומי, איפה ומתי- לכל אחד/ת יש את הדלת הזו שאינה נסגרת… 

כשהיצירה, החושים וחדות המחשבה פותחות אותה עוד ועוד..  לכדי מימוש שאינו בר חלוף כי אם נכס.

יאיר ליסאי מלמד בפעימה שני קורסים: קורס 'הגוף בתנועה' וקורס 'אימפרוביזציה בתנועה' (אלתור).

צור שיזף

סופר מסעות ופרוזה, עיתונאי, צלם ונוסע.  ב-1988 יצא ספרו הראשון – נמר בהרים ומיד לאחריו שני ספרי מסע.

ב-1988 החל לכתוב כתבות למגוון עיתונים, ביניהם "העיר", "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" "הארץ", "פרוזה", "מסע אחר" ועוד. בנוסף שימש כעורך סדרת "מסעות" בהוצאת ידיעות אחרונות ולאחר מכן בהוצאת "כתר".

השילוב בין ספרות ועיתונות מסע וכן חיבה לצילום הובילו לביצוע מגוון גדול של משימות מיוחדות בחלקים שונים של העולם שאותם צילם ועליהם כתב ספרי מסע וכתבות לעיתונות.

בשנת 2008 זכה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. בסוף 2011 עבר לכרם שיזף שהקים בנגב בקרבת מצפה רמון והחל מטפח כרמי יין וזיתים ורכיבי תיירות ביחד עם המשך עבודתו הספרותית והעיתונאית.

במהלך השנים 2011–2016 סיקר בהרחבה את המהפכות בעולם הערבי, את עלייתה של המדינה האיסלמית ואסון הפליטים שיצרה בגיבוי טורקי-רוסי-סורי, כמנוף ליישום האינטרסים האזוריים במזרח התיכון וככלי לשליטה וניצול אירופה. במהלך שנים אלו כתב צילם ונסע ברחבי המזרח התיכון, אסיה ואירופה, ותוצרי המסעות האלו הם סרטים וספר מסע עיתונאי.

צור שיזף מלמד בפעימה:  קורס כתיבה.

אבישי חניבד

"גיליתי את האהבה לתיאטרון בלימודים לבגרות בתיאטרון בתיכון במצפה רמון".

אחרי הצבא למדתי בתיאטרון ה"חדר" של אמיר אוריין ולאחר מכן גיליתי את אהבתי לסטנדאפ ב-"COMEDY SCHOOL" בלונדון. משם המשכתי לקורס הקומיקאים אצל ענת ברזילאי ולקומדי סקול של ה"קאמל קומדי קלאב".

אני עוסק בין היתר ב: יצירת פסלים חיים- "הג'יני המרחף" איתו הופעתי בפסטיבל הפסלים החיים הבינלאומי ברחובות, דמויות שטח, מעביר סדנאות אימפרוביזציה לצוותים, שחקן ב"פיק בירכיים"- הופעת אימפרוביזציה לשני שחקנים ומוזיקאי, שחקן תיאטרון פלייבק "אלתר מעיישה", מפיק ומנחה אירועים. אני בוגר תואר ראשון בעבודה סוציאלית והייתי עו"ס נערים וצעירים במחלקה לשירותים חברתיים במצפה רמון במשך שלוש שנים.

התיאטרון בשבילי הוא שפה יומיומית; הוא מלווה אותי בכל תחומי החיים, כלי שבעזרתו אני מקיים את עצמי בעולם. היכולת להצחיק ולרגש אנשים בעזרת מילים וגוף בלבד היא כלי מדהים שיש ביכולתו ליצור מציאות אחרת בכל מקום ובכל זמן, ולייצר שינוי אישי, קהילתי, וחברתי. כמי  שנולד וגדל במדבר, מצפה רמון מהווה בשבילי מקום להשראה יצירה והתפתחות ומבחינתי אין מקום אחר לחיות בו בישראל.  "

אבישי חניבד מלמד בפעימה: קורס אימפרוביזציה (אלתור תאטרלי).

השאירו לנו פרטים

אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה (רגע לפני שפונים אלינו כדאי לבדוק אם התשובות כבר נמצאות בדף שאלות נפוצות או בדף מסלול הלימודים)

שאלות נפוצות

הלימודים מתאימים לכל מי שקיימת בו תשוקה וסקרנות לעולם המשחק, היצירה והחקירה העצמית. מי שרוצה לחוות שנה של התמסרות והעמקה בעולמו הפנימי, ובתהליך קבוצתי בסביבה תוססת וצעירה.

לא. אנחנו מאמינים כי לכל אדם יש את הזכות להתנסות, לחוות ולחקור את עצמו בעזרת כלים מעולם הבמה, כחלק מכך התנאי המשמעותי ביותר להשתתפות במסלול הוא התחייבות לתהליך, הכולל גם עבודה עצמאית מחוץ לשעות הלימודים הפורמליות.

המסלול צועד את צעדיו הראשונים ולכן התעודה שתינתן היא תעודה מטעם המקום ולעת עתה לא תעודה מוכרת באופן אקדמי. ניתן לראות בשנת הלימודים פתח לעולם התיאטרון והיצירה, כשנת התנסות והתפתחות בעולם זה.

גרים במצפה רמון. אפשר לשכור דירה עם עוד חברים. מחירי השכירות נמוכים משמעותית מהמרכז.

כן זה אפשרי! מבנה המסלול מאפשר ניהול זמן שכולל בתוכו לימודים, חזרות ועבודה במשרה חלקית.
קיימות במצפה רמון והסביבה מגוון אפשרות תעסוקה בתחומי התיירות, המסעדנות, ההדרכה, החינוך ועוד…

השקט, המדבר והריחוק מהמרכז מאפשרים התבוננות פנימה וקרקע מאפשרת לצמיחה אישית.
לצד כל אלו, ישנן קהילות מגוונות החיות יחד במצפה, ובתוכן קהילה צעירה של אמנים שהולכת וצומחת ומביאה עימה תרבות, עשייה וחיי חברה מלאים ודינאמים.

התחייבות לתהליך שנתי, מגורים במצפה רמון והסביבה, עמידה בכל החובות הלימודיות הכוללות הגעה לשיעורים, השתתפות בפרוייקטים הלימודים, עמידה בתשלום שכר לימוד.

לפרטים על דמי הרשמה וגובה שכר הלימוד, יש לפנות למייל: peima.info@gmail.com
זוהי שנתה השנייה של תכנית זו, אנו נמצאים בהליך על מנת לאפשר תשלום בעזרת הפיקדון ומקווים כי הדבר יתאפשר במהרה.

כן! יהיו מס' התנסויות על במה מול קהל לאורך השנה, כאשר בסופה תעלה הפקת סיום.

המעבר הוא הבית של פעימה וההשראה.
לאורך השנה מתקיימים במקום אירועי תרבות רבים; מופעי מוזיקה, תיאטרון, ריקוד, במה פתוחה ועוד. התלמיד מוזמן להיות חלק מהקהילה ומהעשייה, ליזום ולהשתתף, לתרום ולהיתרם.
 
Book now